Znalazłeś absurdalne zdjęcie lub profil ?

U W A G A


Nie chcesz, aby Twoje zdjęcie było publikowane ?


Pisz ! nk.zglos@gmail.com
poniedziałek, 20 października 2008

NKfree - Nadciąga konkurencja ?

Niedawno na forach dyskusyjnych, nieśmiało zaczęły pojawiać się informacje o konkurencji dla Naszej Klasy. Spoglądałam na te rewelacje z przymrużonym okiem. Już wcześniej tworzone były mało udane projekty wzorowania się na największym serwisie społecznościowym w Polsce. Z jakim skutkiem? Takim, że nikt o nich nie wie, a pierwowzór zapewne nawet nie mlasnął.

Postanowiła jednak przyjrzeć się stronie NKfree i zobaczyć, czy warto będzie wpisać ten adres raz jeszcze do przeglądarki, czy raczej zapomnieć o nim na wieki.

Pierwsze wrażenie - kopia Naszej Klasy. Wizualnie trudno zaprzeczyć, że zarówno kolorystyka jak i układ strony jest podobny do pierwowzoru. Tylko skąd pomysł na czerwone tło? Ja ze swojej strony proponuję różowe, może zachęci pewne osoby do rejestracji... Popatrzmy na prawy górny róg... A co to ?!A więc start NKfree został porównany z odzyskaniem niepodległości? Nawet jeśli miałabym uznać ucieczkę z Naszej Klasy do darmowego serwisu, to śmiem stwierdzić, że jest to chwyt reklamowy dość niskiej jakości.

Patrzmy dalej. Za darmo, za darmo, za darmo...Zastanawiam się nad sensownością tego "za darmo". W chwili obecnej, gdy na Naszej Klasie wiele już psów zostało powieszonych, taka zagrywka marketingowa nie dziwi. Tak naprawdę pomyślmy. Ilu z nas przeszkadza limit transferu zdjęć? Ilu z nas wysyła prezenty swoim znajomym. Czy konto premium istnieje na Naszej Klasie?

Powiem szczerze. Żadne z powyższych haseł nie skłoniłoby mnie do rejestracji. To, co na NK uznawałam za hamulec bezpieczeństwa dla wielu osób (limit zdjęć, kilka złotych za prezent) w przypadku NKfree znika.Sam proces znajdowania szkoły również niczym nie różni się od Naszej Klasy. Nie ma sensu się rozpisywać. Można z ciekawości sprawdzić, czy nasza szkoła już tam jest.

A jak NKfree reklamuje się w sieci? Jak zauważyłam jednym z pomysłów jest konto na Generacji.pl. Krótkie pogawędki z najmłodszymi użytkownikami internetu i sukces murowany?Oj, chyba jednak nie. Podgląd właściciela domeny pozwala sądzić, że projekt wychodzi poza granice naszego kraju. Irlandia dotąd kojarzyła się przede wszystkim z emigracją, być może odniesienie do patriotycznego święta i startu serwisu można łączyć właśnie z tym.Czy NKfree ma szanse na powodzenie? Sądzę, iż mizerne. Jeśli już kopiowanie pomysłu miałoby okazać się sukcesem, to warto dodać coś nowego, coś zaskakującego, coś konkurencyjnego. Za darmo, za darmo, za darmo. Dlaczego ludzie zakładają konta na NK? Bo znajomi już je mają. Po co wstawiają kolejne zdjęcia? Żeby zobaczyli je nasi znajomi. Ilu naszych znajomych spotkamy na NKfree?

Po prawej stronie rozpoczynamy tygodniową sondę, w której pytanie jest proste: Czy przeniesiesz się z Naszej Klasy na NKfree ?

Na sam koniec cel jaki przyświecał autorom kopii Naszej Klasy:Jak zawsze o pieniądze (nie) chodzi :)
dodajdo.com

5 komentarzy:

voltigeur pisze...

Intrygujące jest przede wszystkim to, że transfer zdjęć itp. itd. jest za darmo.
Przypuśćmy, że miliony ludzi w akcie buntu przeciw imperialistom z NK przeniesie się na NKfree.
Czy ich darmowe serwery wytrzymają?
Czy jak ludzi zaczną bez limitu nagle przesyłać zdjęcia to serwer się nie przepełni i nie będzie zacinał? Ktoś to będzie za darmo moderował?
Zobaczymy. Choć zapewne będzie chwilowe zainteresowanie konkurentem, ale NK chyba jednak pozostanie na swojej pozycji.
Nawet dodanie opcji znalezienia swojej klasy na grono.net nie zburzyło ich pozycji.

Pozdrawiam

tigga pisze...

Jak dla mnie prowokacja, chociaż zastanawia nakład wysiłku w nią włożony. W innym przypadku - lekkomyślność to delikatne określenie. Praktycznie zero pojęcia o modelu biznesowym takiego przedsięwzięcia.

Co więcej, kariera NKfree zakończy się po pierwszym "wezwaniu przedprocesowym" kancelarii Naszej Klasy. Kopia to nie konkurencja, a NK to nie Open Source.

rad pisze...

"Kopia to nie konkurencja, a NK to nie Open Source."

Idealne podsumowanie !

Anonimowy pisze...

taa... "11 listopad"? a co to ma byc? to nikt juz nie wie, ze nie ma czegos takiego jak "11 listopad"? jest "11 listopada"!!!!!

Paweł pisze...

nie no i znowu ja - kurde najpierw się kosy czepialiście a teraz poza :P

 
type='text/javascript'/>